Gå til toppen

Introduktion til GenAI i QA og testarbejdet

Vil du gerne bruge Generativ AI som en værdifuld assistent i dit testarbejde, uden at gå på kompromis med fagligheden eller datasikkerheden? Vil du gerne kunne skelne mellem det, hvor AI reelt styrker kvaliteten, og det, der bare skaber støj? Og vil du gerne kende faldgruberne, før de rammer dig? 

Kan du sige ja til ovenstående, så er dette korte onlinekursus et godt sted at starte. Du får en praktisk og balanceret introduktion til Generativ AI og hvordan du kan anvende det til test og kvalitetsarbejdet. 

Kurset består af to sammenhængende eftermiddagsmoduler: 5. og 11. november 2026 

På kurset lærer du at bruge prompt engineering til at understøtte testanalyse, testdesign, automatisering og rapportering – og du får et klart billede af, hvor AI faktisk styrker kvaliteten, og hvor den skaber mere arbejde end værdi. 

Vi ser også kritisk på risici som hallucinationer, bias og databeskyttelse, så du bliver bedre til at vurdere, hvornår det giver mening at bruge AI og hvornår det ikke gør. Kurset er skabt til test- og kvalitetsprofessionelle, der vil have en introduktion til hvordan de kan arbejde ansvarligt med AI frem for at blive revet med af hypen. 

Mellem de to moduler får du en mindre opgave, så du kan afprøve de nye redskaber i praksis. Begge moduler bliver optaget, og optagelserne er tilgængelige for tilmeldte deltagere i en begrænset periode. 

Undervisning og kursusmaterialer er på dansk.

Obs! Vi tilbyder altid 25 % kollegarabat. Anvend rabatkoden “kollegarabat” i indkøbskurven (kan ikke kombineres med øvrige rabatter).

Har du spørgsmål?

          Modul 1 – GenAI i test: grundlaget 

  • Introduktion til GenAI i test og kvalitetssikring 
  • Centrale styrker og teknologiske begrænsninger 
  • Prompt engineering til analyse, design, automatisering og rapporteringModul 2 – Begrænsninger og muligheder  
  • Hallucinationer, bias og databeskyttelse 
  • Risici ved automatisering med GenAI 
  • Praktiske use cases og beslutningsmodeller 

Kurset er for dig, der arbejder med test og kvalitetssikring, og som vil bruge Generativ AI som en reel hjælp i dit daglige arbejde – med et klart blik for både muligheder og begrænsninger. Der er ingen forudsætninger om teknisk AI-erfaring. 

Mellem de to moduler får du en mindre opgave, hvor du afprøver de nye redskaber i din egen kontekst.

Der er ingen eksamen på kurset. 

 

 

Kurset er online og består af to sammenhængende moduler, der bygger direkte oven på hinanden. Tilmelding omfatter begge moduler. 

  • 5. og 11. november 2026 kl. 15:00-17:30 

Kurset afholdes online, og du modtager en Teams invitation før kurset

Eleonore Fly Ringgaard er underviser, senior QA konsulent og områdeleder for kompetencer og viden hos Key2Quality. Hun arbejder til dagligt med kvalitetssikring og AI, og i sin undervisning brænder hun for at forene teori og praktiske tilgange, der løfter leverancen. 

Tilmeld dig kurset

Udfyld oplysninger i formularen.

Tilmeld kollega og 25% rabat.